چاپ دیجیتال، تازه ترین روش برای تبدیل تصاویر دیجیتال و با کیفیت به محصولات چاپی است. معمولا از این سیستم، برای تیراژ های پایین استفاده می شود .

از دیرباز تاکنون، سیستم های چاپ تصاویر، تحولات زیادی داشته است. چاپ سربی، فلزی، سنگی، ژلاتینی، افست، دیجیتال و غیره از انواع چاپ محسوب می شوند.

در دهه های گذشته برای چاپ تصاویر در تیراژ بالا از افست یا لیتوگرافی استفاده می شد؛ که از کیفیت و امکانات محدودی برخوردار بود؛ اما در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژی، در حوزه های مختلف از جمله صنعت چاپ، تغییرات اساسی ایجاد کرده است.

  • مزایای چاپ دیجیتال

قیمت چاپ دیجیتال ، در قیاس با چاپ افست بسیار زیاد است اما استفاده از سیستم دیجیتال، در تیراژ پایین بسیار مقرون به صرفه است. در این سیستم، هزینه چاپ هر صفحه ثابت بوده و با افزایش تعداد تغییر نمی کند.

سرعت چاپ در سیستم دیجیتال بسیار زیاد است.

در سیستم افست امکان تغییر داده ها وجود نداشت اما در سیستم دیجیتال، می توان به راحتی بخشی از داده ها را تغییر داد.

کار با دستگاه های قدیمی چاپ مانند افست، به دلیل اینکه باید در هنگام چاپ، نسبت به رنگ تصاویر تصمیم گیری می شد دارای حساسیت بالایی بوده و نیازمند استخدام یک اپراتور مجرب بود. درصورتی که کار با دستگاه چاپ دیجیتال، نیازمند توانایی و تجربه خاصی نیست. در چاپ دیجیتال تصمیم گیری درباره رنگ تصاویر در مرحله آماده سازی و قبل از چاپ صورت می گیرد که این مسئله سبب صرفه جویی در به کارگیری نیروی انسانی می شود.

 

  • تفاوت های چاپ دیجیتال

درگذشته برای چاپ تصاویر از واسطه های چاپی استفاده می شد و پس از شروع فرآیند چاپ، امکان تغییر در آن وجود نداشت. اما امروزه، در سیستم چاپ دیجیتال، این واسطه ها  حذف شده است. به همین سبب در چاپ هر نسخه، امکان تغییر اطلاعات درج شده وجود دارد. با حذف واسطه چاپ، افزون بر هزینه، در زمان آماده سازی نیز صرفه جویی می شود.

تهیه نمونه: در چاپ دیجیتال خبری از پلیت ها نیست. از آنجا که چاپگر مستقیما داده ها را از رایانه، روی سطح چاپی منتقل می کند. این ویژگی، امکان کالیبراسیون یا درجه بندی چاپگر و تهیه یک نمونه برای متقاضی را ایجاد می کند.

چاپ شخصی:چاپ دیجیتال امکان چاپ، در تیراژ محدود را برای متقاضی ایجاد می کند. به همین جهت این امکان برای متقاضی وجود دارد تا از سطوح چاپی متفاوت یا طرح های متفاوت درنسخ دیگر استفاده کند. به عنوان مثال برای سفارش کارت پرسنلی، می توان از طرح های متنوع یا سطوح چاپی متفاوت استفاده کرد.

  • دسته بندی ابعاد در چاپ دیجیتال

*چاپ دیجیتال براساس ابعاد به سه گونه متوسط، بزرگ و عریض تقسیم می شود. *

چاپ دیجیتال متوسط (Medium Format): سفارشات مربوط به بروشور، عکس، کارت ویزیت، لیبل، کاتالوگ، لفاف های بسته بندی و چاپ روی سطوح مختلف در ابعاد 33 48 یا A3+ چاپ می شود. چاپ این سفارشات با چاپگر های لیزری، جوهرافشان و نوری انجام می شود.

چاپ دیجیتال بزرگ (Large Format): پوستر ها و سفارشاتی که حداکثر دارای عرض 150 سانتی متر می باشد و در فضا های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد؛ در ابعاد بزرگتر از A3+ تا عرض 150 سانتی متر چاپ می شود. در چاپ این سفارشات، از چاپگر های دیجیتال نوری یا جوهرافشان و لیزری استفاده می شود.

چاپ دیجیتال عریض (Wide Format): سفارشاتی که در این ابعاد چاپ می شود عموما در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل در سطح چاپی این سفارشات از موادی استفاده می شود که در مقابل عوامل محیطی مانند آب و نور خورشید مقاوم باشد. فرمت عریض، دارای حداقل 150 سانتی متر و حداکثر 700 سانتی متر عرض است.

شبکه‌های اجتماعی

logo-samandehi

اطلاعات تماس

نشانی : اهواز ، خیابان کتانباف ، شماره ۳۵

شماره تماس : 

۴۱۱ ۱۰ ۳۲۲ (۰۶۱) – ۴۱۶ ۱۰ ۳۲۲ (۰۶۱)

ساعات پاسخگویی : شنبه تا چهارشنبه ۹ تا ۱۸ – پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳