یکی از پارامترهای بسیار مهم در فرآیند فروش برنامه ریزی وتعیین پارامترهای مختلفی است ، که برای ساختار بسته بندی طراحی و انتخاب می شود. این طراحی گاهی الهام گرفته از عناصر مرتبط با محصول مثل مختصات فیزیکی ، مبدا محصول یا محدوده تولید محصول می باشد. پس نمیتوان بدون کار کارشناسی و شناخت بازار و روشهای فروش به نقطه ایده آل دست پیدا کرد . مورد مهم از اینجا آغاز میشود که باید محصول خود را بدرستی بشناسیم و بستهبندی های مختلف را با مشورت کارشناسان فروش مورد آزمایش قرار بدهیم . توجه به سلیقه مشتری و فروش بومی یا بین المللی و قدرت خرید مشتری در اینجا تعیین کننده است .

از نگاه  فنی ساختار بسته بندی شامل انتخاب ماده بسته بندی، نیازهای مصرف کننده، نیازهای خرده فروش و انبار، مختصات فیزیکی ، فرآیند تولید، ملاحظات حمل و نقل  و حفظ محیط زیست می‌شود. کلیه این اطلاعات به تفکیک از بخش های مختلف سازمان بایستی در اختیار طراح یا تیم طراحی گذاشته شود. در پایان نیز تیم طراحی بایستی با استدلال های مشخص و واقعی ارتباطی منطقی بین گزینه نهایی و نیازمندی های بخش های مختلف برقرار کند. البته صحبت از تعیین نیازها بر خلاف سادگی ظاهری آن به آسانی امکان پذیر نیست. در واقع مهندس یا طراح بسته بندی بایستی اطلاعات فنی و تجربه کافی در مورد مواد بسته بندی، روشهای تولید، قوانین مرتبط با محصول و استانداردهای حمل و نقل داشته باشد. در مواردی چون محصولات غذایی عمق دانش فنی و صلاحیت طراح یا مهندس بسته بندی خلاقانه در ارتباط با ارزیابی عناصر حساسیت محصول و مواد بسته بندی قابل تماس مستقیم با محصول اهمیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

  • ویژگی طراحی بسته بندی

جمله ای معروفی می‌گوید: «بسته‌بندی خوب نیمی از فروش خود را از قبل انجام داده است ».

اما این وجه برتری در چیست؟

ملاک‌های اصلی و تعیین‌کننده برای تشخیص خوب یا بد در طراحی بسته‌بندی چیست؟

  • بسته‌بندی باید در محل فروش نیز چشم‌گیر باشد.
  • بسته باید سریعاً در میان انبوه محصولات نظر خریدار را به سوی خود بکشد.

یک بسته‌ بندی خوب، از محصول در طی حمل و نقل، فرآیند بارداری، قفسه مغازه خرده فروشی و در قفسه خانه مشتری مراقبت می‌ کند. تا زمانی که توزیع محصول را در زمان و مکان مفید ارائه کند. بسته ‌بندی از طریق فراهم آوردن درجه مناسبی از حفاظت در مقابل شکستگی، فاسد شدن و گم‌ شدن محتویات محصول، به ارزش محصول می‌ افزاید.

به طور کلی می‌ توانیم وظایف بسته‌ بندی را به طور خلاصه به صورت زیر بیان کنیم: حفاظت و نگهداری کالا منظور از «حفاظت» پیشگیری از آسیب فیزیکی و منظور از«نگهداری» توقف یا جلوگیری از تغییرات شیمیایی و بیولوژیکی می ‌باشد.

بسته بندی و بازاریابی برای محصول

در جایی که رقابت بین شرکت‌ها پیش می ‌آید بسته ‌بندی برتر می ‌تواند در شناخت محصول شرکت از محصول رقبا مفید واقع شوند. جلب توجه، مصرف کننده بسته ‌بندی به فروش محصول در مغازه کمک می ‌کند به عبارتی بسته ‌بندی می‌ تواند همانند یک فروشنده موفق در تبلیغ کالای درون خود کار آمد باشد.

یک بسته بندی موفق نتیجه ترکیب همسو میان کار فنی و ذوق هنری است.از مهمترین ویژگی های یک بسته بندی حمل و نقل ساده،مقاومت،زیبایی،خلاقیت،رنگبندی متناسب با نوع محصول و در نهایت قیمت تمام شده پایین است.

 

بسته بندی محصول بخش جدایی ناپذیری از هر تجربه فروش شده است مخصوصا زمانی که بسیاری از تصمیم گیری های خرید صرفا بر اساس طراحی بسته بندی محصول گرفته می شود .به عنوان یک بازار یاب و سازنده ،بسته بندی جزو قسمت مهمی از تولید حساب میشود. نقش چاپ و بسته بندی در بازاریابی به شدت مهم است و بسته بندی خوب اطلاعات را کامل و به بهترین نحو به خریدار منتقل می کند.

 

شبکه‌های اجتماعی

logo-samandehi

اطلاعات تماس

نشانی : اهواز ، خیابان کتانباف ، شماره ۳۵

شماره تماس : 

۴۱۱ ۱۰ ۳۲۲ (۰۶۱) – ۴۱۶ ۱۰ ۳۲۲ (۰۶۱)

ساعات پاسخگویی : شنبه تا چهارشنبه ۹ تا ۱۸ – پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳